Melih Kocatürk

Melih Kocatürk

Code Ninja

Windows'ta PHP CLI versiyonu nasıl değiştirilir?

Son zamanlarda Laravel 10 ile bir uygulama geliştiriyorum. Laravel 10 ile çalışabilmek için PHP CLI’mı yükseltmem gerekiyor. Şu anda bilgisayarımda PHP 7.0.33 (cli) yüklü. Terminalde kendi PHP CLI’nizi aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz.

Devamını Oku

Gatsby'nin Temelleri

Gatsby, React’ı temel alan, statik siteler oluşturmaya yönelik açık kaynaklı bir framework’tür. Genellikle static site generator (SSG) olarak anılan Gatsby, Gridsome gibi diğer SSG’lerin ve statik site oluşturmayı kolaylaştıran Next.js gibi JavaScript framework’lerinin yanı sıra Jamstack teknoloji kategorisinin bir parçasıdır. Gatsby performansa, ölçeklenebilirliğe ve güvenliğe özellikle önem veriyor. Pluginler, temalar, starter’lar ve katkıda bulunulan diğer projelerden oluşan zengin ve büyüyen bir ekosisteme sahip.

Devamını Oku

PHP - Nesne Araçları

Gördüğümüz gibi PHP, sınıflar ve metotlar gibi dil yapıları aracılığıyla nesne yönelimli programlamayı destekler. Dil ayrıca nesnelerle çalışmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış fonksiyon ve sınıflar aracılığıyla daha geniş destek sağlar.

Devamını Oku

PHP - Gelişmiş Özellikler

Sınıf tipi ipuçlarının ve erişim kontrolünün size bir sınıfın arayüzü üzerinde nasıl daha fazla kontrol sağladığını zaten gördünüz. Bu bölümde, PHP’nin nesne yönelimli özelliklerini daha derinlemesine inceleyeceğim.

Devamını Oku

PHP ve Nesneler

Nesneler her zaman PHP projesinin önemli bir parçası değildi. Aslında, bir zamanlar PHP tasarımcıları tarafından “sonradan düşünülmüş” olarak tanımlanmışlardı. Bu bölümde, PHP’nin nesne yönelimli özelliklerinin gelişimini özetleyerek tanıtıyorum.

Devamını Oku